כתובת אתר – דומיין – וכל מה שצריך לדעת

כתובת אתר - דומיין - וכל מה שצריך לדעת

תוכן עניינים

כל אתר באינטרנט צריך שתהיה לו כתובת, הכתובת שלו מתחילה מסדרה של מספרים – כתובת IP, שנראת ככה: 149.24.24.19 למשל, כלומר 4 מספרים שמופרדים בנקודות. בתחילת עידן האינטרנט רצו להקל על הגולשים כדי שלא יצטרכו להקליד מספרים בדפדפן, ויצרו שמות דומיין – שהם בעצם כתובת עם אותיות במקום מספרים, עם סיומת כמו com, net ו-org על מנת להפריד בין הסוגים השונים של האתרים ומי שעומד מאחוריהם, בצורה שתהיה נוחה ואסתטית יותר לגולשים.

למה צריך לשלם על דומיין?

הדומיין של האתר הוא כמו מספר טלפון, והוא מוביל את הגולש לקבצי האתר שלכם בשרת האחסון, כשמישהו "מתקשר", קבצי האתר נטענים בדפדפן שלו. אנחנו משלמים לחברת ניהול דומיינים שמחזיקה על השרתים שלה את ההפניות מכתובת האתר לשרת האחסון, העלות היא סמלית בלבד.

האם כדאי לאחסן את האתר בחברה בה רשום הדומיין שלי?

לרוב לא. וזה רק מהעדויות בשטח, למשל חברת גו-דדי מעולה לרישום דומיינים בינלאומיים, אבל האחסון שלהם והמערכת לבניית האתרים שלהם בדר"כ פחות מומלצות, וכדאי לקחת את אחסון האתרים בחברה המתמחה באחסון אתרים.

האם כדאי לרכוש דומיין בחברה לאחסון אתרים?

רוב הזמן עדיף לעשות הפרדה, בשביל לסכל סיכונים, במידה וקורה משהו לחברה אחת, שתהיה אפשרות להתאושש בצורה כזו או אחרת, כל עוד 50% "עובד".

איך לבחור דומיין

כשאנחנו בוחרים דומיין, או כתובת אתר, נרצה לשקול כמה דברים ולחשוב טוב כי בדר"כ לא נחליף אותו לפחות כמה שנים. החלפת דומיין מצריכה הרבה עבודה וכדאי לנו להמנע מכך ככל הניתן.

מה לא כדאי לעשות ברכישת דומיין

  • נסו להימנע מקו מפריד, למשל this-is-a-bad-domain, עדיף שכל המילים יהיו מחוברות יחד.
  • נסו להימנע ממספרים\ספרות, אלא אם כן המותג שלכם כולל ספרות בשם שלו. למשל roses4u אלו דומיינים מיושנים ועדיף להמנע מהם, ולהשתמש במשם המלא RosesForYou, מה שנראה יותר מודרני ומקצועי, ולעיתים תורם לקידום האורגני.
  • נסו לתפוס דומיין קצר ככל הניתן
  • השתמשו בשם המותג שלכם, אם הוא תפוס, צרפו אליו תחום התמחות, למשל DavidovLaw, או Davidov-law

מה כדאי לעשות ברכישת דומיין

  • כמובן כל ההפוך ממה שכתוב במה "לא לעשות למעלה".
  • רכשו דומיין עם סיומת מוכרת, למשל Com או Co.il, זה נותן למותג שלכם נראות מקצועית, לעומת דומיינים עם סיומות חדשות ולא מוכרות, כמו xyz
  • רכשו את הדומיין מחברה מוכרת ומומלצת, חברות קטנות וכאלו שעשו בעיות בעבר, עלולות לחוות בעיות ובעקבות זה האתרים שלכם "ייפלו" – חברות מומלצות לרכישת דומיינים כאן >>

WWW

שלושת האותיות w מייצגות: World Wide Web, שהיה סטנדרט לכתובות אתרים, פעם. כיום זה מיותר לחלוטין להשתמש ב-www, בייחוד כשרוכשים דומיין חדש. שימו לב שזה קריטי שבמהלך התקנת האתר שלכם, בין אם זה וורדפרס או מערכת אחרת, הימנעו מלהשתמש ב-www בתחילת הכתובת.

סיומות דומיין

לדומיין יש סיומת, כמו com, net, org, וגם סיומות של מדינות כמו co.il בישראל. בשביל חזות מקצועית, במידה וקהל היעד שלכם בעיקר ישראל, מומלץ להשתמש בכתובת co.il. אבל אין חשש בימיינו להשתמש בכל כתובת, כי מה שעומד מאחורי התנועה של הגולשים זאת לא כתובת האתר אלא הקידום והפרסום.

סיומת Com יכולה גם להיות מעולה לכל עסק, אבל בגלל שרוב הכתובות הטובות כבר תפוסות, אפשר להשתמש בכתובות כמו biz, co, ואחרות כדי לרשום את שם המותג שלנו בצורה מקצועית.

בעלות על הדומיין

כתובת האתר, הדומיין, נרשם בצורה בינלאומית כמסמך עם בעלים, לדומיין יש בעלים אחד וזה תהליך לא פשוט להעביר בעלות, תחשבו על זה כמו על העברת בעלות לרכב.

הדומיין לעיתים יכול להיות מרכיב מאוד חשוב ויקר בעסק הדיגיטלי לכן יש חוקים ברורים לגבי השימוש והעברת בעלות. עם דומיינים חדשים, בחלק מהמקרים לא ניתן להעביר בעלות על דומיין לפני שעברו 60 יום מרישומו אז כדאי להמנע מטעויות רישום.

חשוב מאוד שבעל האתר ובעל העסק יהיו רשומים כבעלי כתובת האתר. במידה וכתובת האתר שלכם לא רשומה תחת השם שלכם, אתם עלולים לאבד אותה בצורה כזו או אחרת, היא לא שלכם. זה אומר שגם האתר שלכם ייאבד אם יקרה משהו לכתובת.

שימו לב ברישום כתובת האתר שלכם שאתם הבעלים המיידיים ולא בונה האתרים או המשווק שלכם. כדי שתהיה לכם שליטה ובעלות בעתיד אם יקרה משהו.

איך בודקים מי הבעלים של הדומיין

ניתן לבדוק באמצעות בדיקת Whois שנותנת את המידע הפתוח לציבור של רושם הדומיין, אך בדומיינים בינלאומיים לעיתים המידע הזה מוסתר. ניתן לבדוק כאן למשל: https://who.is

איך מעבירים דומיין

בשביל להעביר דומיין מחברה לחברה, אתם צריכים לגשת לפאנל הניהול של הדומיין בחברה בה הוא רשום כרגע, לבצע "שחרור" או "פתיחה להעברה" של הדומיין (צרו קשר או חפשו בגוגל איך לבצע זאת עם חברת האחסון הספציפית), ואתם אמורים לקבל ולהעתיק קוד שנקרא EPP. לאחר מכן תוכלו לגשת לאחסון החדש שלכם או רשם הדומיינים שתצרו להעביר אליו את ניהול הדומיין, וברגע שתגיעו למסך העברת דומיין, תצטרכו להזין את קוד ה-EPP שקיבלתם קודם.

איך מעבירים דומיין מוויקס

אם רשמת והקמתם את האתר שלכם בוויקס ואתם מעוניינים לעבור לפלטפורמה אחרת כמו וורדפרס, יהיה כדאי להעביר את הבעלות של הדומיין לחברת האחסון או רשם דומיינים שלא קשור לחברת וויקס. יש תהליך שלוקח כמה שבועות, וגם במקרה הזה צריך שהדומיין לא יהיה חדש מידי. לכן שימו לב, גם אם אתם בונים אתר בוויקס, כדאי לקנות את הדומיין בחברה חיצונית בשביל שתוכלו לעבור מוויקס בקלות בעתיד.

איפה כדאי לקנות דומיין

יש חשיבות לחברה בה אתם רושמים את כתובתה אתר שלכם, תחשבו על זה ככה, אם קורה  משהו לחברה שמנהלת את הדומיין שלכם, האתר שלכם יקרוס, הגולשים לא יוכלו בשום אופן להגיע לאתר שלכם, זה לא כמו בעיה באחסון שניתן לפתור בשלל דרכים ובמקרה הגרוע מכל לעבור חברה, לכן שימו לב וחפשו בגוגל אם היו עדויות לבעיות בדומיינים של חברה כזו או אחרת לפני שאתם רושמים את הדומיין של האתר שלכם איתה.

איפה כדאי לרשום דומיין ישראל?

בין החברות הותיקות בישראל – Internic.co.il הם רשם דומיינים מצויין. כמובן שניתן גם לרשום דרך חברות אחסון שונות בישראל.

איפה כדאי לרשום דומיין בינלאומי?

חברת GoDaddy היא בין החברות הוותיקות בשוק, ומתמחה ברישום דומיינים. יש להם שלל סיומות לאתר החדש שלכם. אם כתובת הדומיין תפוסה, יש להם אפשרות לסייע לכם ברכישתה מהבעלים (שזה כמובן יעלה הרבה יותר מרישום כתובת פנויה).

NameCheap זאת חברה נוספת שאפשר להיעזר בה לרכישת דומיינים בינלאומיים, העלות משתלמת אך עולה לאחר השנה הראשונה.

Cloudflare Registrar – חברת Cloudflare היא מערכת CDN שנועדה לעזור עם האבטחה ומהירות של אתרים, מעבר לכך הם משתדרגים כל הזמן עם שירותים ומוצרים חדשים, כיום ניתן לרשום דרכם גם דומיינים, לטענתם במחיר סימלי. שווה לנסות.

שתפו את המאמר

הרשמה לעידכונים
Loading

מאמרים נוספים

ידע זה כוח, הירשמו לעדכונים במייל בשביל לא לפספס עוד טיפה

Loading

שנחזור אליכם? השאירו פרטים

עובד