כמה מילים מהירות על CDN

תוכן עניינים

שמתם לב לכפל הלשוני בכותרת? בדר"כ כשמדברים על CDN, מדברים על שיפור מהירות אתר, ואם בוחנים את האפשרויות שלו קצת לעומק, אפשר למצוא לא מעט פלאים שיעזרו לכם לא רק בשיפור מהירות האתר.

אז מה זה בעצם CDN?

בהרחבת ראשי התיבות ותרגום פשוט: רשת העברת מידע = Content Delivery Network

האתר שלכם מאוחסן על גבי שרת ומועבר לגולש באמצעות קבצים שיורדים לדפדפן שלו כשהוא מכניס את כתובת האתר שלכם ולוחץ אנטר. (הרחבה על אחסון אתרים כאן).

מערכות CDN בנויות על אותם שרתים, שהיו אולי יכולים לאחסן את האתר שלכם, אבל במקום אחסון וניהול, מערכות השרתים ב-CDN עובדות קצת כמו קאש (Cache), ויוצרות חוצץ להעברת קבצים לגולשים מהאתר שלכם.

איך עובד CDN?

הCDN שומר את קבצי האתר שלכם על השרתים המהירים שלו, הנמצאים במקומות גיאוגרפיים שונים, והקבצים מועברים לגולשים באמצעות השרתים הקרובים ביותר למיקום שלהם, כך ה-CDN מזרז את עליית האתר, כי כפי שידוע לנו, המיקום הגאוגרפי של שרת האחסון (עדיין) משפיע על טעינת האתר לגולשים.

יתרונות נוספים בCDN

שיפור אבטחה

אולי ראיתם שיש טעינה של Cloudflare בחלק מהאתרים שנכנסתם אליהם לאחרונה, וגם אם לא, יש למערכת הCDN של Cloudflare מצב בו אתם מגנים על האתר שלכם מפני התקפת רובוטים\וירוסים. המצב הזה יציג בפני כל גולש מסך בו הוא יצטרך לאמת שהוא לא רובוט. זה מצב לא נעים בכלל לראות עליה מוגזמת בכניסות לאתר, שימוש במשאבים בשרת ואף קריסה של האתר במקרה קיצוני, מערכת CDN תגן עליכם מפני התקפות מהסוג הזה.

טעינת תמונות מהירה

במקרה ואתם משתמשים בהרבה תמונות באתר, כמו למשל בגלריות ותיקי עבודות, עדיין תרצו שהאתר יעלה מהר, ותצטרכו להתאמץ מעט יותר בשביל לשמור על קו אחיד עם מה שגולשים רגילים אליו מבחינת מהירות. אז איך משפרים מהירות אתר מלא תמונות כבדות? כמובן שכדאי לבצע אופטימיזציה של התמונות לפני העלאתן לאתר, אבל הCDN יעזור לכם, לרוב בתשלום, להפוך את התמונות באתר לקבצים ששוקלים ממש מעט ולהציג אותם בצורה מהירה פי כמה לגולשים.

ב-Cloudflare למשל תוכלו לקבל טעינה מהירה של תמונות החל מהתכנית המקצועית הזולה שלהם, אבל לא בתכנית החינמית.

ניהול DNS

DNS עוזר לנו לנהל את ההפניות של האתר שלנו וכל מה שכפוף אליו, כמו האימיילים שמסתיימים עם כתובת האתר, וגם אימותים כמו שנדרש לעשות בGoogle Console. צריך להיות מקום אחד בו אתם מנהלים את הDNS של האתר, בלי קשר לאיפה קניתם אותו. במידה ואתם מעבירים את האתר שלכם במערכת CDN כמו Cloudflare, תוכלו להנות מניהול הDNS של הדומיין שלהם ישירות ממסך הניהול באתר. ניהול הDNS במערכת הCDN הקשורה לאתר לעיתים עוזרת בטעינת האתר.

Cloudflare

מערכת הCDN הפופולרית בעולם, כנראה, זאת מכיוון שהיא לא עולה שקל. אבל צפו פגיעה, בשביל באמת להשתמש בכח המקסימלי של מערכות CDN, מצפות לכם עלויות של 1 עד 20 דולר לחודש. למשל ב-Cloudflare.com, תוכלו לקבל CDN בחינם אבל ללא אופטימיזציה של האתר במובייל וללא שיפור מהירות טעינת תמונות.

בשביל לשפר את המהירות לרמה הגבוהה ביותר, תצטרכו לשלם ל-Cloudflare 20 דולר בחודש עבור דומיין בודד, בו זמנית תוכלו להשתמש בCDN לאתרים שלא זקוקים לשיפור כזה מקסימלי של מהירות. אופציה נוספת היא אחסון האתר בCloudways המאפשר CDN ללא אפשרויות מתקדמות תמורת דולר בלבד עבור כל אתר (אפליקציה, בשפת Cloudways).

שתפו את המאמר

רוצים לדעת כשמתפרסם מאמר חדש? הירשמו לעדכונים במייל.

Loading

מאמרים נוספים

התייעצו איתנו, זה לא עולה כסף :)

עובד